هم افزایی مردم و مسئولان در دهه آخر صفر

دهه آخر صفر در مشهد الرضا همه به نوعی مشغول خدمتند تا از زائران میزبانی شایسته ای انجام دهند و این فرهنگ میزبانی را سال به سال عمیق­تر کنند.

هم افزایی مردم و مسئولان در دهه آخر صفر

به گزارش پژوهش اجتماعی از مشهد، با اینکه هنوز چند روز به آخر صفر مانده اما مشهد مملو از زائرانی است که خود را برای زیارت مرقد مطهر آقا امام رضا(ع) به این قطعه از بهشت رسانده اند. جای جای شهر مملو از جمعیت زائرانی است که پیاده یا سواره خود را به مشهد رسانده اند. با دیدن این حجم از زائران و شوق شان برای زیارت اشک بر چشمان هر انسانی جاری می شود اما آنچه در این بین مهم است مسئله اسکان و رفاه این زائران است. تکمیل ظرفیت هتل‌های اطراف حرم رضوی در روزهای پایانی صفر محمود مادرشاهیان رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران خراسان رضوی در گفت و گو با خبرنگار فارس در مشهد، با بیان اینکه ظرفیت هتل‌های منطقه ثامن یا اطراف رینگ حرم رضوی در روزهای پایانی ماه صفر تکمیل شده است، اظهار کرد: هتل‌هایی که از حرم رضوی فاصله دارند در روزهای پایانی مشکلی برای پذیرش نخواهند نداشت. وی در خصوص وضعیت اشغال هتل‌ها در مشهد گفت: هتل‌ها وضعیت اشغال خوبی دارند و این روند رو به افزایش است. در حال حاضر اشغال هتل‌ها به بالای ۷۰ درصد رسیده است و در روزهای آتی به بیش از ۹۰ درصد خواهد رسید.

 بالغ بر ۶۰۰ موکب در مشهد برپا شده است محمد حسین زاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران گفت: در مشهد بالغ بر ۶۰۰ موکب برپا شده که در خیابان امام رضا(ع) بالغ بر ۲۰۰ موکب بوده است.  وی در خصوص موکب‌هایی که خدمات فرهنگی ارائه می‌دهند، عنوان کرد: در مسیر داورزن-سبزوار-نیشابور ۶۳ موکب، تربت جام-فریمان ۲۵ موکب، سرخس ۱۵ موکب، قوچان-چناران-مشهد ۵۸ موکب، کلات ۸ موکب و تربت حیدریه ۲۴ موکب فعال هستند. عمده فعالیت‌های موکب‌ها فرهنگی است اما خدمت‌رسانی‌های دیگری نیز انجام می‌شود. دستگاه‌های اجرایی تسهیل خدمت‌رسانی مردم به زائران را رقم می‌زنند. این حجم از زائر را کسی جز مردم نمی‌تواند میزبانی کند و ما باید تسهیل‌کننده باشیم. حسین‌زاده خاطرنشان کرد: در مشهد بالغ بر ۶۰۰ موکب برپا شده که در خیابان امام رضا(ع) بالغ بر ۲۰۰ موکب بوده است. روزانه ۱۳۰ ساعت برنامه تلویزیونی و رادیویی از طریق ۵۰ شبکه داخلی و خارجی اخبار، تحولات و رویدادها را پوشش می‌دهند. دو موکب رسانه‌ای با حمایت جریان‌های مردمی برپا شده است. کمپین آرام جان‌ها و چندین کمپین دیگر در حال فضاسازی تبلیغی و شریک کردن مردم در حال و هوای مشهد هستند. تاکنون بالغ بر ۱۵۰۰ روحانی کار تبلیغ را انجام داده‌اند که عمده فعالیت‌ها از دیشب آغاز شده است.

همه برای میزبانی آمده‌اند پرستاران و بهیاران در قالب امداد درسانی، کسبه و فرهنگیان در قالب پذیرایی و ایستگاه‌های صلواتی که بانی اصلی تمامشان مردم هستند و تعدد ایستگاه‌های صلواتی و خیمه‌ها نشان از ارادت و میزبانی ویژه مشهدی‌ها به جهت پذیرایی از میهمانان آقا دارد. مسئولان پای کار خدمت رسانی به زائران وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برای نظارت بر نحوه خدمت رسانی مواکب و پایگاه های امداد به مشهد آمده و از فعالیت سه هزار کادر درمانی شامل پزشک، پرستار و نیروی امدادی برای خدمت رسانی به زائران در دهه پایانی ماه صفر در مسیر پیاده‌روی زائران پیاده امام رضا(ع) خبر داد. بهرام عین اللهی با اشاره به اینکه ۱۲۵ ایستگاه سلامت با بیش از ۳۵۰ نیروی متخصص در مسیر پیاده‌روی زائران پیاده امام رضا(ع) فعال شده است، افزود: همچنین ۲ بیمارستان صحرایی در طول مسیر و یک کانکس بیمارستانی در محدوده حرم مطهر رضوی و نیز ۲۵ تیم واکنش سریع در این مکان مقدس برای خدمت‌رسانی لازم به عزاداران رضوی فعال شده است.

در دهه پایانی صفر کمترین مشکل را در حوزه بهداشت و درمان خواهیم داشت محمود محمدزاده شبستری سرپرست ریاست دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه در برنامه های ویژه همچون دهه پایانی ماه صفر باید نگاه ملی به شهر مشهد باشد و اعتبارات ملی به آن اختصاص یابد، اظهار کرد: در دهه پایانی صفر کمترین مشکل را در حوزه بهداشت و درمان خواهیم داشت. همه نهادها و ارگان‌های مرتبط اعلام همکاری کردند. بیمارستان‌های خصوصی و دولتی خارج از وظایف خاص خود وظایفی را عهده‌دار شد و در پیاده‌روی زائران کمک ویژه‌ای خواهد داشت. وی در خصوص کمبود دارو تصریح کرد: وزارت بهداشت و درمان در جهت تامین دارو قول داده که دارو و شیرخشک تامین و تمام کمبودها رفع خواهد شد. وزیر بهداشت همراه با تیم خود در مشهد مستقر می‌شوند. در شرایط فعلی بحران نداریم و تامین هست، ظرف چند روز آینده نیز بیشتر خواهد شد. اگر شیر خشک را در قالب کد ملی توزیع کرده و نظارت بیشتری کنیم، مشکل حل می‌شود. 

ضرورت بسیج همگانی برای خدمت رسانی به زائران دهه پایانی صفر در مشهد یعقوبعلی نظری در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: در روز‌های آخر ماه صفر، بر اساس برآورد‌ها قریب به هشت میلیون نفر در بازه زمانی کوتاه وارد شهر مشهد شده و پس از زیارت، قصد خروج از این شهر را دارند بر همین اساس باید بسیج امکانات به صورت کشوری در نظر گرفته شود و بسیاری از نهاد‌ها برای خدمت رسانی بهتر به زائران، پای کار بیایند. وی تامین اسکان تا آخرین زائر، تامین ارزاق عمومی با قیمت مصوب و حجم مناسب و تامین حمل و نقل برای بازگشت زائران را از محورهای مهم در پذیرایی از زائران دهه پایانی صفر اعلام کرد.   در مشهد چندین نوبت در سال شاهد حضور میلیونی زائران هستیم، در ایام نوروز، روز میلاد و شهادت حضرت رضا(ع) حضور میلیونی زائران را در مشهد داریم. تاکنون بسیج امکانات و اختیارات دستگاه‌های دولتی و اجرایی برای زائران حرم امام رضا(ع) به این شکل اتفاق نیفتاده بود. پایان پیام/ 70085

دیدگاهتان را بنویسید