میرمحمدی: برای رشد تولید موانع اداری باید به حداقل برسد/ در حوزه تولید مشکل قانون‌گذاری نداریم

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس گفت: برای تحقق رشد تولید در کشور مشکلی در حوزه قانون‌گذاری نداریم و باید موانع اداری که وجود دارد به حداقل برسد.

میرمحمدی: برای رشد  تولید موانع اداری باید به حداقل برسد/ در حوزه تولید مشکل قانون‌گذاری نداریم

سیدجلیل میرمحمدی‌میبدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پژوهش اجتماعی، درباره نامگذاری سال 1402 از سوی رهبر انقلاب با عنوان «مهار تورم، رشد تولید»، اظهار کرد: بحث رشد تولید سالیان سال است که مورد تأکید رهبر انقلاب قرار دارد و اتفاقات نسبتاً مناسبی هم در این رابطه افتاده است.

وی رفع موانع کسب و کار و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را از راه‌های مهم رشد تولید بر شمرد و گفت: در این رابطه قوانین مربوط به رفع موانع کسب و کار و حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان در مجلس یازدهم به تصویب رسید که می‌تواند تا حدود زیادی منجر به رشد تولید در کشور شود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس تصریح کرد: ما برای تحقق رشد تولید در کشور مشکلی در حوزه قانون‌گذاری نداریم و باید موانع اداری که وجود دارد به حداقل برسد. امروز تولیدکنندگان از بروکراسی‌های اداری گلایه دارند که روند بسیار طولانی را باید طی کنند، این مسائل، ارتباطی به تحریم‌ها ندارد و باید حل و فصل شود. 

میرمحمدی در ادامه به لزوم فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز برای حوزه تولید اشاره کرد و گفت: از دیگر موضوعات مهم در زمینه رشد تولید، بحث تأمین زمین،‌ برق‌،‌گاز، آب و… برای تولیدکنندگان است که باید این اراده در دولت به طور جامع و کامل وجود داشته باشد تا بتواند شهرک‌های صنعتی و واحدهای تولیدی و کارخانه‌های تولیدی را برای سرمایه‌گذاری و فعالیت تشویق کند.

وی افزود: خیلی از صنایع به دلیل نوسانات ارزی دچار مشکل شدند و دولت نیز برای تأمین سرمایه در گردش صنعت، مشکل پیدا کرد. این از مواردی است که باید در مورد آن فکر و چاره شود. البته مجلس در تبصره‌های 16 و 17 بودجه 1402 تکالیفی را برای دولت و بانک‌ها تعیین کرده است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس ادامه داد: دولت باید در موضوع مبارزه با قاچاق کالا نیز اهتمام لازم را داشته باشد، چرا که در صورت بروز قاچاق کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، ضربه مهلکی به تولید داخلی وارد خواهد شد.

میرمحمدی همچنین دولت را یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان و خریداران بسیاری از کالاها دانست و افزود: دولت باید اهتمام داشته باشد تا از تولید داخل استفاده کند که همین مسئله رونق قابل توجهی را در تولید رقم خواهد زد.

وی در ادامه به موضوع مهار تورم اشاره کرد و گفت: یک بخشی از تورم، به تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا و غرب علیه ایران مرتبط است؛ دشمن با تمام توان خود به میدان آمد تا کشور را به زانو در بیاورد؛ در این رابطه شاهد هستیم که رهبر انقلاب در نام‌گذاری سال‌های گذشته بر موضوع اقتصاد تأکید داشته‌اند تا به نوعی تحریم‌های دشمنان را خنثی و بی‌اثر کنند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس خاطرنشان کرد: دشمن اجازه صادرات و از طرفی اجازه واردات ارز ناشی از صادارت نفتی و غیرنفتی به کشور را نمی‌دهد. یکی از مواردی که می‌تواند در این راطه کمک‌کننده باشد، موضوع دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه است، این مراودات و بهبود ارتباطات و ارتقای دیپلماسی بین کشورها می‌تواند بسیاری از تحریم‌ها را بی‌اثر و خنثی کند.

میرمحمدی، نابه‌سمانی بازار ارز را از دیگر دلایل افزایش تورم عنوان کرد و گفت: سامان بخشیدن به بازار ارز می‌تواند منجر به کنترل تورم شود. از سوی دیگر دولت باید بتواند فضای رسانه‌ای را در حوزه ارز مدیریت کند. در ماه‌های گذشته برخی افراد در فضای رسانه‌ای کشور با قیمت‌سازی‌های ساعتی و روزانه قیمت ارز را افزایش می‌دادند و به راحتی با روح و روان مردم بازی کردند. 

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس در پایان تصریح کرد: از دیگر راهکارهای کنترل و مهار تورم، ارائه کالاهای اساسی به مردم از طریق کالابرگ است. اگر کالاهای اساسی مردم توسط دولت تأمین شود و دیگر اجازه افزایش قیمت در این کالاها داده نشود، همین مسئله می‌تواند به نوعی باعث کاهش تورم شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید