انصاریان: ترویج دعای کمیل، هزاران نفر را در اندونزی شیعه کرد/ راهکار قرآن برای اصلاح و هدایت جامعه

حجت‌الاسلام انصاریان گفت: قرآن در سوره نحل برای اصلاح و هدایت جامعه به سه اصل عدل، احسان و بذل به خویشاوندان و سه اصل دوری از افعال زشت و منکر و ظلم اشاره کرده است، اما متأسفانه اکنون تبصره‌ها و قوانین اهداف اصلی، گم شده است.

انصاریان: ترویج دعای کمیل، هزاران نفر را در اندونزی شیعه کرد/ راهکار قرآن برای اصلاح و هدایت جامعه

به گزارش پژوهش اجتماعی، هیأت امنای بنیاد قرآن با حضور در مؤسسه دارالعرفان، با حجت‌الاسلام حسین انصاریان مفسر قرآن کریم و استاد اخلاق دیدار و گفت‌وگو کردند. در این دیدار حجت‌الاسلام مهدی حسین‌زاده دبیرکل بنیاد قرآن با اشاره به اقدامات این بنیاد در ۴۳ سال گذشته، تصریح کرد: طی چهار دهه گذشته تلاش داشته‌ایم تا همواره براساس چشم‌اندازهای تدوین شده در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، انتشاراتی و فرهنگی فعالیت کنیم. همچنین طی سال‌های اخیر به صورت تخصصی درحوزه حمکرانی قرآن اقداماتی انجام شده که ماحصل این فعالیت‌ها، تهیه و تولید بیش از ۴۰ محصول علوم انسانی با قابلیت ارائه و آموزش به اقشار مختلف جامعه بوده است. دنیا در حال حاضر تشنه معارف قرآن و اهل‌بیت (ع) است استاد انصاریان در این دیدار ضمن تقدیر از اقدامات بنیاد قرآن با اشاره به نقش مهم قرآن در هدایت جامعه، بیان کرد: مفاهیم قرآنی و حقیقت دین باید با زبانی محبت‌آمیز و به صورت کاربردی در بین اقشار مختلف مردم مطرح و ترویج شود و عمل به دستورات قرآن، یقیناً جامعه را در مسیر سعادت و هدایت قرار می‌دهد. دنیا در حال حاضر تشنه معارف قرآن و اهل‌بیت (ع) است به عنوان نمونه در کشور اندونزی با ترویج معارف قرآنی و مضامین معرفتی دعای کمیل هزاران نفر شیعه شده‌اند.

وی با اشاره به ضعف نظام آموزشی در ترویج معارف دینی و اسلامی، تصریح کرد: من به وزرای آموزش و پرورش در دولت‌های مختلف پیشنهاد دادم که با استفاده از قرآن کریم، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، توسط متخصصان، کتاب‌های درسی به روز و کارآمد تهیه و تدوین شده و از کلاس ششم تا زمان ورود به دانشگاه، در مدارس آموزش داده شود که متأسفانه با وجود استقبال از این پیشنهاد، هنوز اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. دستورالعمل قرآن برای اصلاح و هدایت جامعه این استاد حوزه علمیه ادامه داد: قرآن مجید در سوره نحل برای اصلاح و هدایت جامعه تنها به سه اصل عدل، احسان و بذل به خویشاوندان اشاره کرده و سه اصل دوری از افعال زشت و منکر و ظلم را خواستار شده‌ است اما متأسفانه اکنون در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه آموزشی تعداد زیادی از تبصره‌ها و قوانین را مشاهده می‌کنیم که باعث می‌شود اهداف اصلی در آن گم شود. در ادامه این دیدار، سیدضیاالدین پورمحمودیان، مدیرعامل مؤسسه دارالعرفان به  تشریح فعالیت‌های مؤسسه دارالعرفان در حوزه نشر و ترویج معارف اسلامی با محوریت آثار استاد حسین انصاریان پرداخت.

در این دیدار حجت‌الاسلام مهدی حسین‌زاده، محمود لولاچیان، آیت‌الله دعوتی، حجت‌الاسلام رازینی همدانی و جمعی از اعضای کمیسیون‌های تخصصی بنیاد قرآن حضور داشتند. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید